SØG - mellem flere end 8 millioner bøger:
Viser: Uendelige verden
Detaljer om varen
- 6. Udgave
- Paperback: 1104 sider
- Udgiver: Cicero (April 2017)
- ISBN: 9788763852098
Føl historiens vingesus i opfølgeren til Ken Folletts mest elskede roman Jordens søjler.
Godt 150 år er gået, siden vi forlod indbyggerne i Kingsbridge, som er blevet en blomstrende handelsby. Men freden og velstanden trues af magtfulde mennesker med hver deres dagsorden – og af Hundredårskrigen og Den Sorte Død, som uundgåeligt også må komme til Kingsbridge.
»Et mesterværk i sin genre«.
– Ekstra Bladet
Kingsbridge-serien:
Ken Follett fik sit store internationale gennembrud i 1989 med det historiske mesterværk Jordens søjler, en episk middelalderfortælling om ambitioner, anarki og magt i England.
I 2007, næsten 20 år efter, kom den længe ventede fortsættelse, Uendelige verden, og senere er yderligere tre selvstændige romaner blevet føjet til serien. I 2017 udkom således Den Evige ild, der foregår under reformationen, i 2020 udkom forløberen Aftentid og morgengry om den tidlige middelalder, og i 2023 udkom Lysets våben om industrialiseringen og Napoleonskrigene.
Serien spænder altså over næsten 800 år og viser Kingsbridge som en levende by gennem tidens store omvæltninger.

